X
PROGRAM ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH 2014-2020
Aktualności
Wernisaż wystawy TKACZE 26 października, godz. 18.00, Pałac Staniszów – Centrum Sztuki

 

Koło Gospodyń Wiejskich, Aleka Polis, Świetlica Środowiskowa, Targanescu, Fundacja Forum Staniszów

zapraszają na wernisaż wystawy

TKACZE

26 października, godz. 18.00, Pałac Staniszów – Centrum Sztuki

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie koncert grupy Targanescu w składzie:

Katarzyna Klebba - skrzypce, altówka, tambura; Paweł Paluch - fagot, gitara, zurny a także dyskusja z udziałem historyczek sztuki: prof. Anny Markowskiej, prof. Izy Kowalczyk oraz artystów, gospodyń wiejskich, wychowawców i dzieci.

Od początku września 2013 r. Fundacja Forum Staniszów realizuje projekt artystyczno-społeczny Aleki Polis pt. TKACZE. W cyklu spotkań i warsztatów twórczych, odbywających się także w Świetlicy Środowiskowej w Staniszowie, z udziałem jej podopiecznych, wychowawców oraz członkiń Koła Gospodyń Wiejskich, powstaje haftowany kilim z symboliczną panoramą Karkonoszy. Wspólnej pracy nad dziełem towarzyszą zajęcia integracyjne, służące spontanicznej międzypokoleniowej wymianie doświadczeń i integracji, a także poznawaniu lokalnej historii i refleksji nad współczesną problematyką społeczno-ekonomiczną regionu.

 Inspiracją dla działań twórczych stały się zainicjowane przez artystkę rozmowy dotyczące lokalnej identyfikacji i legendy o Duchu Gór – „odbierającego bogatym i dającego biednym”. W projekcie TKACZE staje się on wcieleniem Prometeusza – Trickstera, przewrotnego ducha naprawiającego świat i niwelującego nierówności społeczne, który od 2010 r. jest bohaterem jej prac. Artystka nawiązuje też do słynnego dramatu noblisty Gerharta Hauptmanna, przez wiele lat mieszkającego w Jagniątkowie (wówczas Agnetendorf), dotyczącego powstania tkaczy śląskich. Realizacja wpisuje się w nurt sztuki krytycznej, zaangażowanej w aktualną rzeczywistość społeczno-polityczną, stymulując debatę nad sytuacjami kryzysowymi i pomagając je zrozumieć poprzez odniesienia do mitów i historii.

Materialnym efektem wspólnych przemyśleń i „czasu przemiany” jest odnoszący się do legendy o Duchu Gór kilim. Jego barwy – błękit i czerń – oznaczające dobro i zło, sacrum i profanum – niebo i ziemię, zostaną we wspólnym symbolicznym geście „zszyte” czerwoną nicią w nową, „szczęśliwszą i sprawiedliwszą” całość podczas wernisażu. Czerwień – barwa rewolucji – symbolizuje zarazem „ofiarę” jaką składa Trickster –Duch Gór zabierając bogatym i oddając biednym. Do projektu zaproszony został zespół Targanescu,  który wraz z pozostałymi uczestnikami tworzyć będzie piosenki o zabarwieniu rewolucyjnym.

Aleksandra Polisiewicz (Aleka Polis)

Tworzy wideo, filmy dokumentalne, animacje, zajmuje się sztuką cyfrową, malarstwem, fotografią, formami przestrzennymi. „Jej (post)krytyczna twórczość otwiera pole do refleksji na temat rekonstrukcji tożsamości, czy lepiej podmiotowości, w przestrzeni kontrolowanej przez szeroko pojętą widzę. Prace Aleki Polis, tworzone z pełną świadomością porażki poszukiwania krytycznego dyskursu, otwierają przestrzeń dla nieobciążonej propagandą interpretacji." [cytat: Wikipedia]. W ramach Syren TV współpracuje z filozofką, fotografką, filmówką i feministką Ewą Majewską. Razem produkują filmy dokumentalne o polskiej rzeczywistości polityczno-społecznej podlegającej presji środowisk narodowo-szowinistyczno-faszyzujacych. W ramach współpracy z Obiegiem, w 2005 r. Polisiewicz założyła pierwszą w Polsce internetową telewizję wernisażową OBIEG.TV. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Targanescu

„Teatralizujacy muzykę”, zespół o zmiennym składzie, którego trzon stanowi trio Katarzyna Klebba (skrzypce, altówka) Paweł Paluch (fagot, surna), Arnold Dąbrowski (instrumenty klawiszowe). Będąc w ciągłym ruchu sami artyści improwizacje swe określają mianem „muzyki drogi”. Ich główną inspiracją jest koncepcja Lola Targanescu – legendarnego wizjonera, kompozytora i konceptualisty, gwiazdy europejskiego undergroundu.

Od ponad dwudziestu lat, kiedy to spotkali się  na III Wieczorze Olbrzymów Teatru Cinema z Michałowic, tworzą muzykę do spektakli, filmów, słuchowisk i kabaretów. Koncertują w kraju i za granicą, brali udział w licznych festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych. Związani są z poznańską sceną teatralną.

 

Koło Gospodyń Wiejskich w Staniszowie

zajmuje się głównie rękodzielnictwem, organizując wystawy swych prac. Włącza się w życie wsi, uczestnicząc w przygotowaniach takich wydarzeń jak: wigilia dla seniorów, dożynki, Dzień Dziecka. Koło współpracuje z sołtysem, radą sołecką, Stowarzyszeniem Nasz Staniszów i Świetlicą Środowiskową. W ramach projektu Staniszów kultura tradycja wczoraj i dziś, opracowało strój regionalny, który pragnie rozpropagować.

 

Świetlica Profilaktyczno-Środowiskowa w Staniszowie

jest placówką wsparcia dziennego, finansowaną i prowadzoną przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Podgórzynie. Świetlica organizuje czas wolny podopiecznych w wieku 5-15 lat, pomoc w nauce, prowadzenie zajęć socjoterapeutycznych i logopedycznych, a także plastycznych, muzycznych czy ruchowych. Odpowiada też za dożywianie oraz działania profilaktyczne dotyczące uzależnień, agresji i przemocy.

 

Serdecznie zaraszamy!

Wstęp wolny.

 

<<< powrót
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hb.pl
Europejski Fundusz Rolny na rzecz rozwoju obszarów wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, w ramach osi IV LEADER, działanie 4.31 Funkcjonowanie lokalnej grupy działania.
Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
„EUROPEJSKI FUNDUSZ ROLNY NA RZECZ ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH: EUROPA INWESTUJĄCA W OBSZARY WIEJSKIE
PROGRAM ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH NA LATA 2014 - 2020".